صفحه بندی کتاب

انتخاب نوع قطع کتاب خود هنری است که کتاب شما را با ارزش تر و مقبول تر برای جذب در بازار و البته خوانندگان گرامی می نماید و شاید با اثری که بر قیمت کتاب شما می گذارد می تواند در موفقیت فروش کتاب شما تاثیر بسزایی داشته باشد.  

شما می توانید صفحه بندی کتاب خودتان را در تمامی قطع های وزیری، پالتویی، جیبی، رحلی و ... به ما بسپارید.

 

ما بر حسب نیاز شما، می توانیم تا حد ممکن تعداد صفحات کتاب شما را به تعداد صفحات مورد نظر شما نزدیک نماییم. شاید بخواهید مطالب کتابتان در کمترین تعداد صفحات انجام شود تا هزینه چاپ و به تبع آن قیمت پشت جلد پایین بیاید تا خوانندگان راحت تر کتاب شما را بخرند. شاید بخواهید مطالب خود را با یک صفحه بندی زیبا و به صورت هنری در بیاورید چون می دانید خوانندگان کتاب شما به هزینه آن دقت نمی کنند و فقط به دنبال هنر و کیفیت آن هستند و...

 

 

قطع وزيری

 

اندازه صفحه: 175*245 ميلی متر.

اندازه متن: 120*200 ميلی متر.

فاصله متن تا حاشيه صفحه ها به قرار زير است: حاشيه از بالا: 25 ميلی متر: حاشيه از پايين: 20 ميلی متر: حاشيه از چپ و راست:5/27 ميلی متر (در زير الگويی از طرح تنظيم صفحه و متن آورده شده است).

اندازه نهايی کتاب بعد ازچاپ، صحافی و برش 165*235 ميلی متر.

 

قطع رقعی

 

اندازه صفحه: 150*220 ميلی متر.

اندازه متن: 100*175 ميلی متر.                  

اندازه نهايی کتاب بعد ازچاپ، صحافی و برش 145*215 ميلی متر.

 

قطع رحلی

 

اندازه صفحه: 220*295 ميلی متر.

اندازه متن: 170*245 ميلی متر.

اندازه نهايی کتاب بعد ازچاپ، صحافی و برش 215*290 ميلی متر.

 

اصول صفحه آرایی کتاب

 

در بیشتر گرید های کتاب، حاشیه سفید صفحات دقیقاً مشخص می کنند تا صفحه آرا به هنگام صفحه آرایی، از شکل صفحه تصور درستی داشته باشد. حاشیه سفید اطراف صفحه ها را در اصطلاح « مارژین » می گویند که واژه ای انگلیسی است به معنی کناره و حاشیه. چهار فاصله اطرف صفحه، یعنی فاصله سطح نوشته ها در هر صفحه تا عطف و بالا و پهلو و پایین هم اندازه نیستند و اندازه های استاندارد متداول به ترتیب به نسبت اعداد ۲، ۳، ۴، ۶یا ۵/۱، ۲، ۳، ۴میباشد که از تناسب طلایی این نسبت ها حاصل شده است.

از ابتدای تولید کتاب به روش حروف چینی، این تناسب طلایی در حاشیه صفحات کتابهای لاتین رعایت می شده است ولی در دهه های اخیر با تحولات هنری جهان و گسترش ارتباطات و پیدایش مکتبهای هنری سنت شکن مانند « دادئیسم » دیگر، در صفحه آرایی الزام قطعی وجود ندارد که حتما تناسب طلایی رعایت شود. در صفحه آرایی کتاب برحسب روحیه موضوع کتاب و سلیقه صفحه آرا و ناشر حاشیه ها نسبت به حالت طلایی تغییر می یابند. بهتر است رعایت نکردن  تناسب طلایی در حاشیه ها بر اساس منطق کاربردی باشد. در هر حال، بسیار به ندرت اتفاق می افتد که برای کوچک انتخاب کردن فاصله سطح حروف از لبه مخالف عطف، از فاصله همین سطح تا عطف داشته باشیم و تقریبا همیشه، فاصله سطح نوشته های کتاب تا عطف، از سه حاشیه دیگر باید کمتر باشد زیرا این فاصله از میان، چهار فاصله حاشیه های صفحه تنها فاصله ای است که در دو صفحه مقابل هم کنار خودش تکرار می شود و از جهت حسی نیز چون دو صفحه مقابل هم یک نمای بصری را به وجود می آورند، بهتر است بین دو نیمه این نما، حداقل فاصله ضروری وجود داشته باشد. صفحه آرایی کتاب دو مرحله مختلف دارد که یا هر دو مرحله را یک طراح انجام می دهد و یا طراح به مرحله اول می پردازد و شخص دیگری صفحات را برای لیتوگرافی آماده می شازد و اجرای نهایی می نماید. مرحله اول طراحی کلی کتاب یعنی طرح گرید، شامل شکل صفحه عنوان اصلی و صفحه حقوق، طرح سرفصل ها و زیر مجموعه آنها، چگونگی شروع مطلب پس از سرفصل و مواردی از این قبیل می شود که با فکر و اندیشه و خلاقیت همراه است. مرحله دوم، جنبه اجرای دقیق این تصمیمات را دارد و نیازمند حوصله و دقت است و ممکن است اندیشه و خلاقیت در آن، کاربرد بسیار اندکی داشته باشد.

 

سرفصل ها

 

در مورد طراحی سرفصل های کتاب، معیار ویژه ای نداریم به غیر از این که شکل سرفصل ها باید با شکل صفحات معمولی و موضوع آن، هماهنگی و تناسب داشته باشد. مثلاً استفاده از نقش اسلیمی در سرفصل کتابی جایز است که موضوع آن به نوعی با فرهنگ اسلامی ارتباط دارد. شکل بعضی از طرح های اسلیمی، جهت و حرکت مشخصی دارد و چشم را به جهت معینی هدایت می کند. مثلاً نوشته را در مقابل آن قرار می دهیم که چشم را به طرف نوشته عنوان فصل هدایت کند. در کتاب هایی که تعداد فصل ها نسبت به حجم کلی کتاب، زیاد است، سر فصل ممکن است هم در صفحه زوج و هم در صفحه فرد قرار گیرد و پس از انتهای هر فصل، بلافاصله طرح سر فصل بیاید. در سرفصل ها هم، بهتر است نوشته ها وارد سطح حاشیه هایی نشوند که در گرید مشخص گردیده اند. ولی چنان که خط یا طرح و نقش حاشیه ها را قطع کند و تا برش صفحه ادامه یابد، اشکال ندارد. در طراحی سرفصل ها ابداع خلاقیت و شخیصت بصری کتاب، قاعدتاً متناسب با موضوع آن است، عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. طرح سرفصل کتاب غالباً نیازی به نقش و نگار ندارد و نباید به سادگی کتاب صدمه بزند.

 

سرصفحه ها

 

سرصفحه ها، تنها واژگانی هستند که مجازند در حاشیه های صفحه قرار گیرند. معمولاً سرصفحه سمت راست، که در صفحه زوج واقع می شود، نام کتاب است و سر صفحه سمت چپ، که در صفحه فرد قرار دارد، نام فصل می باشد. به بیان کامل تر، عنوانی که ثابت تر است در صفحه زوج و مطلبی که نسبت به این صفحه زودتر تغییر می کند در صفحه فرد قرار می گیرد.

 

نکته بسیار مهم این که در به کارگیری هر نقشی که قرار است در تمام صفحات کتاب تکرار شود، این واقعیت را باید در نظر داشت که نقش مذبور، از نظر بصری باید بسیار سبک باشد.

 

مراحل ثبت سفارش آنلاین تایپ مقاله:

  • در سایتMeratPlus.com ثبت نام کنید، از سمت راست قسمت ثبت سفارش تایپ را کلیک کنید.
  • سفارش خود را بر اساس زمینه ی مورد نیاز ثبت کرده، اپراتور در کمتر از 5 دقیقه برای سفارش شما فاکتور صادر می کند.

تحویل حضوری یا ارسال با پیک یا پست:

  • دست نوشته های خودتان را حضوراً به سامانه تخصصی مرآت پِلاس آورده تا فاکتور صادر شود.
  • می توانید از طریق پیک یا پست دست نوشته های خودتان را ارسال نمایید (برای این کار باید ابتدا در وب سایت ثبت نام نمایید و سفارش تایپ ثبت نمایید و قسمت ارسال با پیک را تیک بزنید تا وب سایت به شما یک شماره سفارش دهد، سپس دست نویس ها را با پیک یا پست ارسال نمایید و روی بسته ارسالی خود شماره سفارش را یادداشت نمایید.)

توضیحات بیشتر

  • در صورت نیاز به ارتباط با مدیریت، ایمیل [email protected] در خدمت شما می باشد.
  • کلیه ایمیل های دریافتی در مدت 24 تا 72 ساعت پاسخ داده می شود، لطفا در طی این مدت از ارسال ایمیل مجدد خودداری نمایید.
  • تنها در صورت گذشت 72 ساعت از ارسال ایمیل، مجاز به تکرار درخواست می باشید.
  • در صورتیکه نیاز به دریافت پاسخ فوری دارید، در عنوان ایمیل از عبارت "نیاز به پاسخ فوری" استفاده نمایید.